Zalety układania puzzli przez dziecko

Jeszcze do niedawna układanie puzzli uważano za całkiem niezłą rozrywkę dla dziecka, aby po prostu zapełnić mu czas. Obecnie nieco zapomniano o puzzlach na rzecz sprzętu elektronicznego. Czy był to dobry ruch?

Układanie puzzli a rozwój dziecka

Naukowcy jasno mówią od dawna, że układanie puzzli stanowi świetną pomoc edukacyjną dla dzieci. Istnieje wiele rodzajów puzzli. Mogą być mniej skomplikowane puzzle, ale i takie, które zawierają bardzo wiele elementów. Warto pamiętać, aby puzzle dostosować do wieku dziecka. Przede wszystkim układanie puzzli sprawia, że u naszego malucha rozwija się tzw. motoryka mała, czyli sprawność rąk. To bardzo istotna kwestia na kolejnych etapach wzrastania dziecka. Dziecko lepiej chwyta przedmioty, do tego ma większą precyzję ruchów. Podczas kompletowania układanki uczy się zapamiętywania elementów, dopasowywania, staje się spostrzegawcze. Może poznać również całą gamę kolorów, bowiem w żadnych puzzlach ich nie brakuje. Z czasem dziecko będzie stawało się bardziej cierpliwe. Rozpoznawanie kształtów wpłynie dobrze na kolejne etapy, zwłaszcza gdy dziecko pójdzie już do szkoły.

Jakie puzzle warto układać?

Zdania w tej kwestii bywają podzielone. Jedni uznają, iż powinno się wybierać puzzle z ulubionymi postaciami dziecka, na przykład z bajek. Inni sądzą, że dziecko trzeba przyzwyczajać do rzeczywistych widoków. Nie ma tutaj jednej szkoły. Warto zauważyć, że na dziecko lepiej działają obrazy rzeczywiste, na przykład puzzle krajobrazy. Puzzle krajobrazy przedstawiają piękne widoki, często góry czy morza. Jeśli jest to widok łąki, to zazwyczaj mamy na niej różne zwierzęta, jak choćby krowy czy kury. Dziecko może coś zobaczyć, a w przyszłości, przy rzeczywistym spotkaniu ze zwierzęciem, rozpozna je. W ten sposób dziecko nauczy się dodatkowo nazw zwierząt. Jeśli w naszych puzzlach znajdują się góry Tatry, to podobnie jak w poprzednim przypadku, możemy je nazwać. Podróże staną się prostsze, a dziecko szybciej pozna świat, który je otacza. Puzzle krajobrazy to najlepszy patent na objaśnienie dziecku realnego świata. Bajkowe puzzle tego nie zastąpią.

Puzzle krajobrazy często bywają bardzo zawiłe i wieloelementowe. Na to także warto zwrócić uwagę. Dziecko powinno otrzymać do ułożenia puzzle nadające się do jego wieku. Jeśli już układamy puzzle o większej ilości kawałków, to pomóżmy dziecku i wesprzyjmy je w trudnym zadaniu. To także nauczy je prostej, życiowej mądrości, że czasem można kogoś poprosić o pomoc oraz że układając razem praca pójdzie znacznie szybciej i prościej. Puzzle mają zatem bardzo wiele zalet, dlatego to świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *